Kronika 2017

Kmen Okwaho a jeho činnost v roce 2017

V roce 2017 měl náš kmen 21 členů, z toho byly 3 děti ve věku do 6 let (bratrstvo skřítků LLM), 8 dětí ve věku 10–16 let (Malá lóže LLM) a 10 dospělých (Velká lóže LLM).

Jádrem kmene jsou 4 rodiny – bohužel čas a život nás postupně rozestrkal po polovině Moravy: takže všichni či ve větším počtu, se sejdeme opravdu málokdy. V tomto roce se prohloubila spolupráce s hranickými skauty. Jednak má náš kmen skautské kořeny (vznikl jako tzv. roverský), především však dobrá třetina členů kmene je současně členy hranického střediska Junáka. Tradičním prvkem naší činnosti (resp. důsledkem „postižení“ nejstaršího člena kmene potřebou poznávat, pomáhat a chránit) jsou už od založení Okwaha přírodovědně a ochranářsky zaměřené akce – výpravy za ptáky, poznávací exkurze, brigády na pomoc přírodě.

V kmenové kronice je zaznamenáno celkem 22 akcí, které jsme připravili pro sebe, ve spolupráci se skauty, pro LLM, nebo akce ligové, kde jsme se zúčastnili v počtu alespoň 3 osob.

7.1. Novoroční výstup – Kelčský Javorník (865 m n. m)

Navzdory arktickému počasí jsme spolu s hranickými skauty vyrazili první lednovou sobotu na nejvyšší vrchol Hostýnských vrchů. Solidně mrzlo (-17°C) a tak vedle fantasticky ojíněné rozhledny na vrcholy všichni ocenili životadárné teplo ohně, na kterém jsme si poprvé v nové roce upekli buřta.

14.1. Zimní sčítání vodních ptáků na Bečvě

Již přes deset let se účastníme Mezinárodního sčítání vodních ptáků (IWC). Pravidelně sledujeme ptáky zimující na cca 15km dlouhém úseku řeky Bečvě mezi Hranicemi a Hustopečemi  nad  Bečvou.

17.-19.2. Náčelnické zkoušky LLM – Orlické hory

Hned tři naši členové (Nika, Magda a Marťa) se přihlásili na kurz ku složení náčelnických zkoušek LLM. Ten vedle e-learningu spočíval v účasti na dvou víkendových setkáních. To první bylo na sněžnicích v Orlických horách a vedle frekventantů jsme dodali i 2 lektory (Ája a Hočhóka).

4.3. Brigáda na rožnovském Hradisku

Brigáda na pomoc přírodě a spolku Zdravý Rožnov při obnově ovocného sadu pod zříceninou rožnovského hradu. Léta zanedbávaný sad jsme za pomoci motorových pil a ochotných rukou zbavovali náletových dřevin. Po práci zbyla i chvilka vyšplhat nahoru na hrad.

9.3. Zájezd do divadla – Robin Hood

Máme rádi lukostřelbu – a tak když jsme na repertoáru Moravského divadla v Olomouci objevili komedii o nej- lučištníkovi všech dob, bylo o letošním kmenovém divadelním zájezdu rozhodnuto.

11.3. Za sněženkami do Poodří

Návštěva přírodní rezervace Kotvice nedaleko Studénky. V lužním lese kvetly tisíce sněženek, na rybnících byly stovky ptáků – tak vypadá jaro v Moravské bráně.

18.3. Drahotuch

Tradiční jarní výprava skautů a woodcrafterů na místo spjaté s obnovou hranického skautingu po r. 1990. Nastupující jaro bylo bohužel surově přerušeno zimou a sněžením – takže na zříceninu hradu nad obcí Podhoří vyrazili jen ti nejstatečnější.

31.3.–2.4. Náčelnické zkoušky LLM – víkend na farmě

Druhý víkend náčelnických zkoušek byl ve znamení starých technologií a farmářských dovedností – konal se na statku Želichov, kde žije a hospodaří jedna z frekventantek, Irča.

8.4. Ukliďme svět!

Ruku v ruce se skauty jsme se zapojili jsme se do celosvětové kampaně a provedli naprosto lokální akci – sběr odpadků v lesíku za Čaputovým dvorem.  Je to strmá stráň prakticky v centru města, kam pracovníci technických služeb nikdy nechodí, takže úlovky byly bohaté.

14.-17.4. Velikonoční expedice Podkrkonoším

Woodcrafterské putování (několik rodin) z Malé Skály v Českém ráji, po Kozákovském hřbetu na Kuks. Hrady, skály zříceniny, sousoší Betlém Matyáše Brauna  i velikonoční pomlázka

21.-23.4. Jarní sněm (59.) ve Větrném údolí

Když v Oderských vrších raší buky, vyrážíme na naše sněmoviště na jarní sněm. Ten bývá otevřený hostům, čehož letos využila Běla (stráž z Ostravy) i naši kamarádi skauti. Před sobotním sněm jsme zvládli i drsný Horský golf.

6.-8.5. Nejkrásnější sbírka – CHKO Strážovské vrchy (akce pro LLM)

Spolu s kmenem Drum Bun se střídáme v pořádání přírodovědně poznávacích vandrů do chráněných krajinných oblastí ČR a SR pro členy Velké lóže LLM. Letos podruhé jsme vyrazili na Slovensko, do Strážovských vrchů. Během tří dnů jsme navštívili jsme nejen okolí nejvyšší hory oblasti, která jí dala jméno, ale i mnohem známější severní část, tzv. Súlovské skaly.

31.5.–4.6. Expedice Ginger 2

Když v roce 1997, ještě před vznikem kmene, putovalo 6 budoucích zakládajících členů po Nízký Tatrách, slíbili jsme si, že to za 20 let zopakujem. Jen kvůli pracovním a jiným povinnostem, jsme neputovali v srpnu, ale vyrazili jsme už na začátku června a v jiném směru. Akce to byla veleúspěšná, počasí dobré, hory nádherné, lidí málo a stará přátelství utužena.

16.-18.6. Třídenní výprava do Bílých Karpat

K červnu u nás neodmyslitelně patří víkendové výpravy spojené s poznáváním přírody v různých koutech ČR. Tentokrát jsme s vyrazili jako doprovod výpravy vlčat a světlušek  na ekosalaš Travičná nedaleko Tvarožné Lhoty. Ubytování ve velkém pártystanu jsme si odpracovali na salaši, a v sobotu navštívili jednu z nej- rezervací tohoto kraje – Čertoryje.

24.6. Svatojánské sečení – Velká Kobylanka

Na svatého Jána, tráva má být posekána. Již mnoho let kosíme ručně malé loučky v ochranném pásmu přírodní rezervace Velká Kobylanka. Začínáme doslova za kuropění, před jedenáctou je hotovo. Z náměstí je to 30 minut pěšky, ale tady zpívají skřivani, sviští kosy a v trávě se červenají jahody.

1.-15.7. Tábor v Mlýnkách

Do Jeseníků jsme začali jezdit na tábory před deseti lety. Mezitím naše kmenové děti odrostly a staly se z nich rádcové skautských družin. A tak postupně týpí byla nahrazena skautskými podsadami a poslední tři roky je to již na první pohled normální skautský tábor. Nezasvěcený ovšem vůbec netuší, že čtvrtina táborníků jsou současně woodcrafteři. Letos poprvé po dlouhých letech zde tábor stál celé dva týdny.

14.-30.7. Ligový tábor na Kosím potoce

Dvě kompletní rodiny z našeho kmene (9 lidí + pes) se v sestavě tzv. Velké rodiny účastní i ligového tábora na Kosáku. Věřím, že časem se připojí i další okwažané.

30.7.–6.8. Vodácké putování – Polsko

V polovině prázdnin se 6 členů našeho kmene zúčastnilo sjezdu řeky Wda v Pomořanském vojvodství v SZ Polsku. Více než 120km sjezd krásné řeky s tábořením, byl doplněn návštěvou Gdaňsku a křižáckého Malborku.

18– 27.8. letní expedice do rumunských Karpat

Pro starší (+ 30 let) a zkušenější členy i nečleny LLM (celkem 14 osob) jsme uspořádali putování po rumunských pohořích Retezat a Tarcu.

28.9.–1.10. Woodcraft Ranger (akce pro LLM) & Tawiskara (akce LLM)

Čtyři reprezentanti Okwaha vyrazili na velkou ligovou akci „3 v jednom“ Do dětských klání v rámci Kiwendothy jsme se nezapojili. Zato jsme připravili (a na jedné naší statečné člence i vyzkoušeli) celodenní náročný víceboj pro odrostlejší woodcraftery – Woodcraft Ranger 2017. Následně jsme se zúčastnili, se ziskem 2 medailí, i ligového turnaje v Lukostřelbě – Tawiskara.

7.10. Podzimní přírodovědná expedice – CHKO Pálava

Díky grantu města Hranice se nám podařilo uskutečnit autobusový zájezd na Pálavu. Hlavním cílem byla nově otevřená expozice v Archeoparku Pavlov – v současnosti asi nejlepší takové zařízení u nás. Nechyběl ani pořádný výšlap – přechod celého „hřebene“ Pavlovských kopců.

20.-22.10. Sněm zástupců LLM – Kaprálův mlýn

Tři členové naší kmenové rady starších se zúčastnili tzv. sněmu zástupců LLM v Moravském krasu. Mimo setkání s kamarády je zde čekali i ceny v souteži Woodcraftfoto.

4– 5.11. Výroční sněm Okwaha – Kusalíno

Jubilejní (60.) sněm kmene se uskutečnil na základně TOMíků, krásné staré chalupě Kusalíno, která stojí na hřebeni Vsetínských Beskyd. Někteří z nás se tam v sobotu ráno přes hory, sešli jsme se až odpoledne před sněmem. Hostem sněmu byl náš polský kamarád Rafal, který nám pomohl s obřadním zahájením sněmu – zapálením 4 světel čtyřmi  lidmi a čtyřmi různými způsoby. Tento sněm nebyl volební, takže kromě udílení poct lesní moudrosti jsme si zkusili i trochu zasoutěžit. Bylo to krátké, intenzivní a také pro tento rok poslední setkání kmene.