Vítání ptačího zpěvu – Hustopeče

V sobotu 30. dubna 2016 zveme všechny (tedy nejen členy, rodinné příslušníky či kamarády, ale i veřejnost) na tradiční akci organizovanou od r. 1992 Českou společností ornitologickou.

My se vypravíme k Hustopečským rybníkům, pískovnám a řece Bečvě. Navštívíme typické biotopy středního Pobečví a uvidíme, nebo alespoň uslyšíme, jejich ptačí obyvatele; určitě najdeme stopy bobrů či vyder. Seznámíme se s tím, jak přetváří krajinu řeka a jak člověk. Do nivní divočiny doporučujeme blátuodolnou obuv, dlouhé kalhoty, dalekohled (několika předem přihlášeným můžeme půjčit) a pořádnou svačinu.

Sraz: 6.30 na malém nádraží, začátek akce v 7.00, vlakové nádraží v Hustopečích nBeč.
Konec ve Špičkách 12.45, návrat ve 13 hod na malé nádraží do Hranic.

POZOR – v případě trvalého či intenzivního deště se akce nekoná.

Kde kvete tajemný keř Daphne?

Jaro už je skoro tu, takže je po dlouhém zimním lenošení čas vyrazit zase ven. Kromě sněženek už totiž nějaký čas kvete třeba tajuplný a jedovatý lýkovec, jeden z našich nejkrásnějších keřů – který ale jen málokdo viděl ve volné přírodě. A v lesích mezi Opatovicemi a Zbrašovem jsou jich místy až desítky … jen je najít. My se o to pokusíme již tuto sobotu.
Sraz: 19.3.2016  v 7:45 na Šromoťáku, autobusem do Opatovic a pěšky půjdeme zpět do Hranic. Návrat v odpoledních hodinách.
S sebou: průkazku na autobus , dobré boty a sportovní oblečení do přírody a k ohni, pláštěnku, ešus + lžíce, nůž, vodu na vaření a suroviny na jarní zeleninovou polévku – domluvte se do dvojice, svačinu a pití, zápisník a tužku, šátek…
Těšíme se na viděnou:)     Ája & Hoč.

Budky

Milí Okwažané,

jaro už skoro buší na dveře, tak jsme se po dvou letech opět domluvili na výrobě budek pro ptáčky. Po společné domluvě některých jsme nakonec zvolili nedělní termín 14.2. v 8:30 ve škole – sraz vzadu u branky na přírodní zahradu.

Většina nářadí je ve školních dílnách, kdo můžete, doneste pár nehoblovaných prken o šířce alespoň 16-24 cm, tloušťka okolo 2 cm. Užší už jsme sehnali. Hřebíky koupím já. Na Sluňákově jsme dostali návody na budky pro sýkorky, špačky, rehky, rorýse, vrabce a šoupálky – takže si můžete vybrat podle sympatií nebo obtížnosti. Pro mladší nebo méně zkušené doporučuju se domluvit na práci do dvojice, ať to za dopoledne stihnete:) Počítám, že na pozdní oběd bychom byli doma.

Prosím ty, kdo hodlají budkařit, ať se nahlásí, ať vím, kolik nakoupit materiálu.

Díky, Ája

Za zimujícími opeřenci Pobečví (IWC 2016)

Okwažané!
v sobotu bude probíhat už 50. ročník Mezinárodního sčítání vodního ptactva (International waterbird cenzus). Bečva je jedním ze sledovaných zimovišť, a tak TO zde sledujeme už aninevímkolik let. Je to jednoduché – vlakem do Hustopeč a pěšky kolem řeky až do Hranic, cestou koukat kde co lítá a plave.

Ačkoliv vzdálenost je téměř vždy stejná, každý rok je TO jiné. Řeka, ptáci, zvířata kolem… Takže kdo budete mít chuť se přidat, tak vězte že SE vyráží již tuto sobotu, vlakem v 8.57 (odjezd!) z malého nádraží. Nezapomeňte pořádnou svačinu, termosku s čajem,  dobré boty (pokud nepřimrzne doporučuju spíš holínky), hodí se i dalekohled (přihlášeným zájemcům můžu zapůjčit), zápisník. Mladším doporučuju vzít průkazku na vlak, všem pak 20 Kč na jízdenku.
Ideální příležitost k doplnění záznamů pro činy z 2. sv. (pozorování ptáků, stopování, dřeviny v zimě…)
Hoč.

Novoroční výstup na Ondřejník

Milí okwažané,

přijměte pozvání na tradiční novoroční výšlap na zasněžené karpatské vrcholy.
Tentokrát jsme vybrali beskydský Ondřejník (964m), který nabízí neopakovatelné výhledy na nejvyšší vrcholy MS Beskyd.

Tůra to nebude dlouhá – stěží 12 km, přesto díky zimnímu počasí nepůjde o žádnou procházku – nepodceňujte proto výstroj.
Doporučujeme trekové či lyžařské hole, návleky – kdyby připadlo sněhu, lopatu či jiné skladné sněžné sjíždědlo, nerozbitnou termosku s čajem, pár korun na čaj či polévku na chatě. Nezapomeňte průkazky na vlak (děti starší 10 let povinně!) a zápisník Beskydského poutníka. Jízdné plantážníkům platí kroužek, ostatní  bude jízdenka stát cca 100 – 110 Kč.

Sraz v sobotu 9.1. v 8.50 na malém nádraží, návrat v 16.50 tamtéž.
Jdeme za každého počasí, neboť (jak praví klasik), špatné počasí neexistuje … jen špatně připravení plantážníci (Výstroj na výpravu).

Na setkání pod modrou beskydskou oblohou se těší
Ája & Mt.