Struktura kmene

V Okwahu jsme dlouhá léta mívaliy  věkové kategorie členů – v LLM tradičně označované jako „lóže“.  Tou první jsou Bobříci / skřítci – malé děti  (obvykle  předškoláci) dospělých členů kmene. Poté co nám odrostla generace prvních Bobříků (co začali v r. 2005), tak tu zbylo jen pár nejmladších, později narozených ….

Druhé jsme říkali plantážníci (malá lóže) – původně ( od r. 2006 ) to byli děcka z přírodovědného koružku Plantago, který vedla Ája při ZŠ Struhlovsko. Později spíš odrostlejší původní Bobříci, kluci a holky ve věku 10–15 let, kteří prošli zasvěcovací stezkou malé lóže. Dnes (pokud vůbec) jsou  aktivní v jiných dětských oddílech (skauti Hranice) a kmenové činnosti se účastní když mají chuť a čas ( což je málokdy :-), případně je k tomu přimějí rodiče.

Staří vlci – jsou dospěláci (velká lóže). Původně odrostlí skauti-roveři, kteří byli po splnění zasvěcovací stezky přijati do kmene. Časem příliv dospělých skautů ustal a nahradili je spíš rodiče dětí, které se různými cestami dostaly do kmene. Donedávna to byla silná stránka Okwaha –  společně strávený čas rodin při kmenové činnosti ( třeba letní tábory), považujeme stále za smysluplný a příjemný. Občas projeví zájem i nějaký dospělák, který v kmeni nevyrostl. I ten je u nás vítán a pokud splní podmínky naší Zasvěcovací stezky, může být jedním z nás.

O důležitých věcech u nás rozhoduje sněm kmene, který se schází obvykle 2× ročně v tradičních termínech (konec dubna a listopad). V období mezi sněmy koordinuje činnost kmene náčelník, spolu s Radou starších. Tu tvoří: degandawída (místonáčelník), strážce wampumu (hospodář), ohnivec a písmák. Funkce jsou čestné (nemáme žádné úlevy na příspěvcích ani jiné bonusy) a trochu formální – každý dělá tolik co může a zmůže s ohledem na své časové možnosti. Před zákonem nese odpovědnost za kmen náčelník (je statutárním zástupcem kmene) a hospodář.

Rada starších zvolená na období od XI/ 2018 do podzimu 2020
náčelník:         Marťa
degandawída: Magda
strážce wampumu: Pošík
ohnivec:        Bagamagan
písmák:         Ája

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *